Káva – ako je to s kávou pri chudnutí

Káva obsahuje veľa zdraviu prospešných látok, takzvaných antioxidantov. Najbohatší antioxidačný potenciál majú polyfenoly.

Existujú objektívne údaje o tom, že káva môže pri pravidelnej konzumácii dodávať organizmu až 70 percent antioxidantov, ktoré prijímame v potrave. Chráni tak kardiovaskulárny systém a potláča vznik rakoviny, Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby. Antioxidačný potenciál zelenej kávy sa pražením ešte dodatočne zvyšuje.

Má káva skutočne viac antioxidantov ako zelený čaj?

Výsledky rozsiahlych štúdií potvrdili, že káva svojím protizápalovým a antioxidačným účinkom potláča vznik aterosklerózy. Podobný fenomén sa pozoroval aj pri niektorých druhoch čaju. V minulosti sa ľudia obávali, že káva by mohla zvyšovať riziko rakoviny pankreasu či močového mechúra. Štúdie tieto obavy nepotvrdili. Naopak, zistilo sa, že káva vďaka antioxidantom výrazne znižuje riziko zhubných nádorov s častým výskytom, najmä rakoviny hrubého čreva a konečníka. Zabraňujú totiž pôsobeniu iných karcinogénov, ktoré sa potravou dostali do tráviaceho traktu.

Podľa niektorých zdrojov má káva dokonca viac antioxidantov ako zelený čaj alebo niektoré druhy ovocia. V každodennej stravovacej praxi to však nehrá nijaký veľký význam. Zdravá výživa má byť pestrá a má obsahovať čo najväčšie spektrum zdraviu prospešných potravín. Káva aj zelený čaj medzi ne rozhodne patria. Čím viac kávy vypijeme, tým viac antioxidantov prijmeme. Medzi antioxidanty však nepatrí kofeín a práve ten svojimi účinkami limituje množstvo kávy, ktoré môžeme v priebehu dňa vypiť. Rastlinné antioxidanty sú našťastie v ovocí, zelenine, strukovinách, orechoch a aj v iných ovocných, zeleninových a čajových nápojoch.

Kedy káva telu prospieva a kedy sa jej radšej vyhnúť?

Konzumácia kávy v primeranom množstve pôsobí priaznivo na psychiku, zlepšuje sústredenosť, pozornosť, ostražitosť, ako aj celkovú telesnú i duševnú výkonnosť. Kofeín zlepšuje náladu a pocit duševnej pohody a navyše dokáže zmierniť a niekedy aj úplne odstrániť bolesti hlavy. Pri migréne spôsobuje kofeín, a teda aj silná čierna káva, skôr úľavu od bolestí, ako by ju mal vyvolať. Na druhej strane kofeín zvyšuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny, preto silná čierna káva nie je vhodná pre ľudí, ktorým diagnostikovali akútny peptický vred žalúdka alebo dvanástnika. Opatrní by mali byť aj ľudia, ktorí trpia pálením záhy, najmä vtedy, ak im zistili zápalové poškodenie sliznice pažeráka.

Koľko šálok denne môže vypiť zdravý človek?

Netreba si dať jedného „smrťáka“ naraz. Odporúčaná a bezpečná denná dávka mletej zrnkovej kávy je 10 až 35 gramov, rozložená na celý deň – prevažne v dopoludňajších a skorých popoludňajších hodinách. Množstvo odporúčaného kofeínu je 2,2 až 3 miligramy na kilogram telesnej hmotnosti. Neodporúča sa prekročiť celodennú dávku kofeínu 300 miligramov denne, teda 4 až 5 šálok. Ľudia však metabolizujú kávu rôzne, niektorí rýchlejšie, iní pomalšie. Každý organizmus je iný a vplyv kávy a kofeínu naň sú individuduálne. Platí to isté, čo pri iných potravinách, striedmosť je vždy na mieste.

Pomáha káva pri chudnutí?

V minulosti bol kofeín súčasťou liekov proti obezite. Bolo ho však treba veľa, a tak boli nepriaznivé účinky väčšie ako očakávaný priaznivý efekt. V obezitologickej vedeckej literatúre sa popisuje priaznivý účinok kávy aj čaju pri chudnutí i udržiavaní nižšej a zdravšej telesnej hmotnosti. Kofeínom z kávy sa však dá predávkovať, preto je denná dávka kávy limitovaná. V praxi to znamená asi toľko: pri redukcii nadváhy a obezity sa možno tešiť z pravidelnej konzumácie tak kávy, ako aj zeleného čaju a oba nápoje budú pri redukcii nápomocné. Ani jeden z nich však nie je „všeliek“ proti obezite, ale iba súčasť komplexnej zmeny v životospráve.

Odvodnenie

Vďaka popíjaniu kávy stratíte z tela vodu, keďže káva je známe a silné diuretikum. V dôsledku straty vody môže dôjsť k určitému optickému zoštíhleniu. Nadmerná strata tekutín je však nebezpečná, takže by ste každú šálku kávy mali vykompenzovať pohárom vody. Ku jednej káve si teda dajte aspoň 2dcl vody.

Marek Vilčko

Napíšte a stlačte Enter pre hľadanie

Nákupný košík